Henley Pasaport Endeksi’ne Göre Dünyanın En Güçlü Pasaportları
Henley Pasaport Endeksi’ne Göre Dünyanın En Güçlü Pasaportları

Henley Pasaport Endeksi'ne göre, 2018 yılında dünyanın en güçlü pasaportları listesi açıklandı. Henley Pasaport Endeksi, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliğinin (IATA) özel verilerinden yararlanarak 199 pasaport ve 227 istikamet değerlendirmeye alınıyor.Henley Pasaport Endeksi'ne göre, Japonya pasaportuyla 189 ülkeye girilebiliyor. Bu özelliği ile 2018 yılının en güçlü pasaportu Japonya pasaportu.Japonya, 2017 endeksinde 172 ülkeye vizesiz seyahat ile 5’nci sırada yer almıştı. Asya ve Ortadoğu’daki birçok ülkenin son yıllarda vizesiz seyahati kolaylaştıran bir eğilim içinde olması, Batı ülkelerinin ise daha kısıtlayıcı bir eğilime yönelmeleri nedeniyle, Batı ülkeleri, en güçlü pasaport endeksinde gerilemeye başladığı görüldü.Henley endeksine göre Türkiye pasaportuyla 111 ülkeye vizesiz girilebiliyor. Böylece Türkiye, 199 pasaport arasında 49. Sırada olduğu değerlendirildi.Henley Pasaport Endeksi, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliğinin (IATA) özel verilerine dayanıyor.Henley endeksine göre 2018 yılının en güçlük ilk 10 pasaport sıralaması:1 - JAPONYA 189 vizesiz ülke ile dünyanın en güçlü pasaportu
2 - ALMANYA 188 vizesiz ülke. (Almanya ile birlikte Singapur aynı puana sahip.)
3 - FİNLANDİYA 187 vizesiz ülke. (Finlandiya ile birlikte Fransa, İtalya, Güney Kore, İspanya ve İsveç aynı puana sahip.)
4 - AVUSTURYA 186 vizesiz ülke. (Avusturya ile birlikte Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Birleşik Krallık ve ABD aynı puana sahip.)
5 - BELÇİKA 185 vizesiz ülke. (Belçika ile birlikte Kanada, Danimarka, İrlanda ve İsviçre aynı puana sahip.)
6 - YUNANİSTAN 183 vizesiz ülke. (Yunanistan ile birlikte Avustralya da aynı puana sahip.)
7 - ÇEKYA 182 vizesiz ülke. ( Çek ya ile birlikte Malta ve Yeni Zelanda da aynı puana sahip.)
8 - İZLANDA 181 vizesiz ülke.
9 - MACARİSTAN 180 vizesiz ülke. (Macaristan ile birlikte Slovenya ve Malezya da aynı puana sahip.)
10 - LETONYA 179 vizesiz ülke. Letonya ile birlikte Slovakya ve Litvanya da aynı puana sahip.
...
49 - TÜRKİYE 111 vizesiz ülke.