Vatandaşlarımız geçen sene yurt dışında ne kadar harcadı?
Vatandaşlarımız geçen sene yurt dışında ne kadar harcadı?

Geçtiğimiz yıl toplam 8 milyon 887 bin Türk vatandaşı yurt dışına çıkarken, yaptıkları toplam turizm harcaması ise 5 milyar 137 milyon Dolar’ı gördü!

2017 istatistiklerine göre bu turizm giderinin %79,7’sini kişisel harcamalar oluştururken, geri kalan %20,3’ünü ise paket tur harcamaları oluşturdu. Bunun yanında Türk vatandaşlarının yurt dışında ortalama turizm harcaması 578$ seviyesindeydi.

Seyahat severlerimizin kendileri organize ederek gittikleri yurt dışı seyahatlerinde kişi başı ortalama 508$ harcadıkları görülürken, paket turlara başvuranların cebinden çıkan miktar 752$’dı.

2017 yılında yurt dışına çıkan Türk vatandaşlarının %47,8’i eğlence, gezi, sportif ve kültürel faaliyetleri amaçlarken, %22,9’u arkadaş ve akraba ziyaretlerine, %18,9’u ise iş amacıyla seyahat gerçekleştirdi.

Suudi Arabistan ve Kıbrıs!
Türk vatandaşlarının 2017 yılında en çok konaklama yaptıkları yer Suudi Arabistan olurken ikinci sırada ise yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yer aldı. Hac ve Umre ziyaretleri sebebiyle Suudi Arabistan’ın yoğun talep gördüğü belirtilirken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ziyaretlerinin büyük çoğunluğunun eğlence, dinlenme, gezi, sportif ve kültürel faaliyetler sebebiyle gerçekleştiği belirtilmiştir. Üçüncü ve dördüncü sırada ise Almanya ve Irak bulunmaktadır.